Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıdakiler müşterilerin sıklıkla sorduğu sorulardır, ilk soru en yaygın olanıdır.

Ürün numarası ya da ürün adını sağ üstteki arama çubuğuna yazarak kolayca bulabilirsiniz. Ya da navigasyon menüsünden ürün kategorisi gibi seçenekler ile filtre seçeneklerini kullanabilirsiniz.
Bugüne kadar yapılan araştırmalar virüsün doğrudan hava ile bulaştığını kanıtlamış değildir. Hastalık öksürme, hapşırma, enfekte insanlarla konuşma ve 2 metre uzağa kadar sıçrayabilen damlacıklar ya da yüzeylere yerleşen virüs yoluyla bulaşıyor. Eğer enfekte olmayan bir kişi damlacıklara maruz kalırsa hastalığa yakalanma oranı yüksektir. Küçük damlacıkların hava akımı ile daha uzun mesafeye ulaşabildiği söyleniyor. Bu nedenle bulunduğunuz ortamı hastalığın taşıyıcılarına karşı sürekli havalandırmanızı öneririz. Covid-19’dan başka bir coronavirüsü (SARS-cov-1) örnek olarak ele alalım. Bu virüsün ortak iç mekan koşullarında, iç ortam havasında 3 saate kadar ve temizlenmeyen oda yüzeylerinde ise 2-3 güne kadar aktif kalabildiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle ortamı daima havalandırmak ve detaylı yüzey temizliği yapmak çok önemlidir. Ancak günümüzde salgın hastalığa neden olan Covid-19 virüsünün yukarıdaki gibi bir gözlemlenme ve test edilme durumu henüz söz konusu olmamıştır. Dolayısı ile Covid-19 hastalığının hava yolu ile bulaşması için rapor edilmiş bir kanıt yoktur. Bu nedenle yapılan diğer çalışmalardan örnekle, alınabilecek en büyük önlemlerden birisi sürekli ortamı havalandırmaktır.
Bugüne kadarki araştırmaların da gösterdiği üzere virüsün hava yoluyla bulaşımı kesinleşmediğinden ev tipi split klima da virüs taşır diyemeyiz
Klimanızı iyi havalandırılmış bir ortamda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Havalandırma, iç ortam havasının, dışarıdan alınan taze hava ile değiştirilmesi yoluyla ortamdaki hava kirleticilerinin azaltılmasına yardımcı olur. İyi havalandırılmamış ortamda iyi bir iç hava kalitesi sağlanması oldukça zordur. Bu nedenle evinizi her saat başı 5-10 dakika havalandırmanızı öneriyoruz. Eğer odanızda karşılıklı iki farklı pencere var ise, her ikisini açmanız daha verimli bir hava akışı oluşturulmasına katkı sağlar. Klimanızı, havalandırmadan önce ve sonra kullanabilirsiniz. Evinizde veya ofisinizde açılan pencere yoksa, iç ortama taze hava seçeneği de sunabilen ürünleri tercih edebilirsiniz. Mevcut karantina koşulları ve sosyal mesafe sebebiyle enfeksiyon taşıyan bir kişinin özel alanınız olan evinize gelme ihtimali oldukça düşük olduğundan klimanızı evinizde kullanmanız güvenlidir.
Önerilen klima çalıştırma sıcaklığı 24 derece olup, dış ortamdaki hava sıcaklığına bağlı olarak 24-30 derece aralığında klimanızı kullanabilirsiniz. Bir odanın ısıtılması ve serinletilmesinin yanı sıra, o odanın hava temizliği ve nem oranı da oldukça önemlidir. Çok kuru veya çok nemli havalar sağlıksız bir iç ortam havasına neden olur. Bu nedenle odanızdaki bağıl nemin %40 ile %60 arasında olmasına dikkat ediniz. Eğer bulunduğunuz ortam çok kuru ise odada bir kap içindeki su ile sağlanacak buhar ile bağıl nemin %40’ın altına düşmesi önlenebilir. Çok kuru ve çok nemli havalar da sağlıksız bir iç ortama neden olur. Ortamınızdaki ideal nem dengesini sağlamak için, hava temizliği ve taze hava özelliğinin yanı sıra, nem ayarı sağlayan split klimaları tercih edebilirsiniz.